Bližšie informácie k novorodeneckému foteniu​

 


Kedy je najlepšie fotiť?

Ideálny čas na vytvorenie typických novorodeneckých fotografií (newborn) je od 5 do 14 dní (max. 21 dní) po narodení dieťatka. Vtedy zvyknú byť bábätká ešte dostatočne spavé, fotenie zvyknú prespať a sú ešte zvyknuté aj na polohu z bruška. Ideálne je fotenie uskutočniť v dopoludňajších hodinách.

Prosím, kontaktujte ma ešte v čase, kedy si Vaše bábätko spokojne spinká v brušku maminky a dohodneme všetky detaily. Po narodení bábätka si už len doladíme deň fotenia.

Kde budeme fotiť? 

Novorodenecké fotenie je najlepšie zrealizovať v teplom a kompletne vybavenom ateliéri, kde je pripravené všetko pre pohodlie Vás a Vášho bábätka. Ateliér sa nachádza na ulici Mlynské nivy 48, Bratislava Ružinov

Vopred sa dohodneme aké farby a materiály sa Vám páčia a v akých dekoráciách by ste chceli Vaše bábätko odfotiť. Všetko dopredu pripravím a po Vašom príchode si môžete v kľude vypiť kávu a sledovať priebeh fotenia Vášho spokojného bábätka. 

 

 

Ako bude novorodenecké fotenie prebiehať?

Fotenie zvyčajne trvá 2 – 3 hodiny (podľa zvoleného rozsahu fotenia) a podľa „nálady“ a spolupráce bábätka. Niektoré bábätká prespia celé fotenie, iné sa často budia, niektoré plačú… to všetko je normálne… Ja sa budem celé fotenie o Vaše bábätko starať, budem ho prezliekať, uspávať, fotiť. Vy si môžete oddýchnuť a v kľude si vypiť rannú kávu 🙂

Niektoré bábätká sa cítia dobre zavinuté, iné v polohe na brušku, iné na chrbátiku alebo na boku. Preto fotenie a aj jednotlivé pózy budem prispôsobovať samotnému bábätku.

Ako pripraviť bábätko na novorodenecké fotenie?

Ideálne by bolo keby bolo bábätko mierne nevyspaté, avšak spokojné. Ak môžete, pred fotením ho udržte trochu bdelé. 

Bábätko je spokojné keď je napapané, takže koľko krát počas fotenia bude potrebovať papať, toľko priestoru mu na to dáme. Pred odchodom z domu, bábätko prosím nakŕmte a keď cestou zaspí, môžeme po Vašom príchode rovno začať fotiť. 

Poprosím pred fotením:

– nekrémovať zadoček bielym krémom

– odstrániť nápis/meno z chrbátika z pôrodnice

– bábätku obliecť dupačky/overal – oblečenie, ktoré netreba vyzliekať cez hlavu

– pripraviť cumlík – doniesť aj v prípade ak bábätko cumlík nepoužíva – môže sa hodiť

Čo priniesť pre bábätko?

Cumlík a mliečko (ak nekojíte). Oblečenie pre bábätko na fotenie nosiť nemusíte, to Vám požičiam.

Ak chcete bábätko odfotiť s nejakou hračkou/pamätným predmetom, pripravte si ju a skúsime ju do nejakého záberu zakomponovať.

Čo priniesť pre seba?

Oblečenie: biele, krémové, pastelové oblečenie, bez vzorov a nápisov. Napríklad jednoduché šaty, alebo tričko/tielko. Tiež aj tmavý kus oblečenia ak by vyšlo aj na takú snímku. Niečo v čom sa budete cítiť dobre.

Vizáž: Maminku poprosím prísť nalíčenú s upravenými vlasmi. Viem, že starostlivosť o bábätko je náročná a nie každému sa podarí pripraviť sa doma. Počas fotenia však budete mať priestor sa upraviť, ak by ste to doma nestihli.

Ak by ste mali záujem o úpravu vizážistkou (45-60min líčenie), je potrebné si túto službu objednať dopredu. Cena: 35€.

Novorodenecké fotenie s rodičmi a súrodencami

Súčasťou novorodeneckého fotenia (balíčky MIDI 10 a MAXI 20) sú aj zábery bábätka s rodičmi a súrodencami. Či už máte záujem iba o jednoduchú spoločnú fotografiu, alebo aj o rôzne zábery, kde dávate bábätku pusu, ležíte spoločne vedľa seba na zemi, držíte ručičky a nožičky, podopierate bábätko iba Vašimi rukami, prípadne každý s rodičov (a/alebo súrodencov) drží bábätko samostatne – dajte mi vedieť Vašu predstavu a spoločne vytvoríme krásne zábery s Vaším bábätkom, ktoré budete milovať!

V prípade, že máte doma ešte staršie dieťatko, dajte mi vedieť dopredu. Fotenie so súrodencom je vhodné uskutočniť na začiatku fotenia, alebo na konci, v závislosti od veku a povahy súrodenca.

Aká je Vaša predstava o fotografiách?

Aké zábery sa Vám páčia? K akým farbám inklinujete? Ktoré farby sa Vám naopak nepáčia? Aké rekvizity by ste chceli použiť? Zaujímajú ma Vaše odpovede na tieto otázky….

Ak sa Vám páčia nejaké konkrétne zábery odfotených bábätiek, kľudne mi ich pošlite, rada sa na ne pozriem. Nekopírujem a ani Vám nebudem môcť vytvoriť presne rovnakú fotografiu Vášho bábätka ako mi ukážete.

Spoločne však môžeme pripraviť varianty dekorácií a materiálov vo Vami vybraných farbách, aby výsledné fotografie boli podľa Vašich predstáv.

Bábätká sa zvyknú fotiť zavinuté, oblečené v rôznych setoch (čapičky, nohavice, sukničky a pod) alebo nahé. Každé bábätko sa však nemusí v každej polohe cítiť dobre a preto budem rešpektovať potreby Vášho bábätka, ktoré mi počas fotenia napovie ako sa cíti najlepšie.

Vaše bábätko sa budem snažiť odfotiť jedinečne, bezpečne a s láskou tak, aby výsledné fotografie boli pre Vás krásnou pamiatkou na toto úžasné obdobie jeho života.

Zverejnenie fotografií

Podľa autorského zákona mám právo fotografie zverejňovať, avšak fotografie zverejním IBA po vzájomnom dohovore a s Vaším súhlasom. Online galéria fotografií, ktorú Vám zašlem (či už náhľadová alebo s finálnymi fotografiami) je iba pre Vás a je chránená heslom. 


OPATRENIA v súvislosti s COVID-19!

» V ateliéri sa korona vírusu báť nemusíte! 
» Pred každým fotením ateliér vydezinfikujem a dôkladne vyvetrám
» Ja mám respirátor nasadený počas celého pobytu v ateliéri. Aj v čase kedy pripravujem rekvizity a čakám, kým prídete. 
» Vás poprosím mať nasadený respirátor tiež celú dobu pobytu v ateliéri, s výnimkou času, kedy Vás budem fotiť. Vtedy si samozrejme respirátor môžete dať dolu.
» K dispozícii budete mať dezinfekciu pri vstupe a samozrejme dezinfekčné mydlo.
» Ja aj celá moja blízka rodina sme plne zaočkovaní.


Ako pripraviť domáce prostredie na novorodenecké fotenie?

V prípade, že by ste predsa len preferovali zrealizovať novorodenecké fotenie u Vás v domácom prostredí. Vopred sa dohodneme aké farby a materiály sa Vám páčia a v akých dekoráciách by ste chceli Vaše bábätko odfotiť.

Keďže príprava prostredia a rekvizít na fotenie u Vás doma zaberie nejaký čas navyše, prosím počítajte s dĺžkou fotenia okolo 3-4 hodín. Fotenie v domácom prostredí je možné uskutočniť, pokiaľ

– máte aspoň jednu miestnosť s dostatkom denného svetla (avšak nie priame slnko)

– máte aspoň jednu stenu voľnú na spoločné fotografie bábätka s rodičmi (a súrodencami)

– máte možnosť zvýšenia teploty v miestnosti na 25°C (pri zavinutom bábätku) a 28°C (ak budeme fotiť bábätko vyzlečené).

Vybavenie a rekvizity na novorodenecké fotenie v mojom ateliéri